Bipolar Bozukluk Belirtileri

Bipolar Bozukluk Belirtileri
Paylaş
 

Manik dönemin belirtileri mizaçta yükselmeyle başlar.

Yani insan depresif olduğunda nasıl mutsuz oluyorsa aslında manik dönemde de aşırı bir neşe hali, aşırı kendine güven, kendini olduğundan daha güçlü görme, hatta bazen kendini iyi hissetme hali öyle bir noktaya geliyor ki psikotikmani denen noktaya kadar kayabiliyor.

Manik dönemde insan, gerçekle gerçek olmayanı karıştıracak kadar kendinden çıkmaya başlayabiliyor. Örneğin kendini, bir peygamber, bir ermiş, bir devlet başkanı, dünya dışı bir yaratık gibi hissetmesi olarak açıklanıyor.

Beyinde dopamin salgısı artınca insanların düşünce yapısı bozulmaya başlıyor. Mani tam tersi dönemde bu insanlar intihar edebilecek kadar depresif dönem yaşayabiliyor. Hatta psikotik depresim dönemler de olabilir. Burada da birçok olaydan kendilerini sorumlu tutabiliyorlar, kendilerini çok değersiz, yetersiz hissedebiliyorlar.

Uzmanlar, duygu durum bozukluklarının intiharların en çok olduğu rahatsızlıklar olarak değerlendiriyor. Depresyon ve bipolar bozukluk yani manik depresif bozukluk denilen rahatsızlıkta intihar eğilimi diğer rahatsızlıklara göre biraz yüksek olarak ifade ediliyor.

Bipolar Bozukluk Belirtileri
Bipolar Bozukluk Belirtileri
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM