Burun Eğriliği Nasıl Oluşur?

Burun Eğriliği Nasıl Oluşur?
Paylaş
 

Burundaki kemik eğriliği, kıkırdak eğriliğiyle beraber iki olasılık var, bir tanesi travmalar darbeler ya da baskı altında kalmalar. Diğerinde gelişimsel olan teoridir.

Travmalarla ilgili anne karnından çıkarken daha bebeğin doğum kanalında sıkışması burnunun travmatize olması buna yol açabilir.

Ya da büyürken çocukluk anlarında darbe alması, düşmesi burnun özellikle kıkırdak kısmında kırılmalara eğrilmeye yol açabilir, ayrışmalara yol açabilir. Alınan darbelerde gelecekte deviasyon yani burun eğriliği olarak karşımıza çıkabilir.

Diğer olasılık sert damak ve kafa tavanı kemik yapıda insan büyürken burun orta hattı arada sıkışarak biraz dikensi spin diyoruz ona o tarz eğrilikler olabilir. Ya da düzgün kavis olan durumlar olabilir bu şekilde eğrilikler olabilir.

Bu eğriliklerin yalnız hepsi önemli olmayabilir. Basit eğrilikler burnun özellikle geniş olan pasajların geniş olduğu arka bölümlerinde ise hiçbir rahatsızlık yapmayabilir. Ama aynı basit eğrilik burnun dar olan ön kısmındaysa valf kısmı burnun dar olduğu için orda tıkanıklık ciddi tıkanıklık yapabilir.

Bunların tabi bazıları hiçbir belirti vermezken bazıları ameliyat gerektirecek kadar ileri boyutta olabilir.

Burun Eğriliği Nasıl Oluşur?
Burun Eğriliği Nasıl Oluşur?
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM